Vidyalaya Achievements

KVS Regional Level Sports Meet

KV-2, NAUSENABAUGH, VISAKHAPATNAM

SPORTS PERFOMENCE OF 2018-19

Sr.No.

Participation

MEDAL SECURED

GOLD

SILVER

BRONZE

1

CLUSTER LEVEL

2

1

0

2

REGIONAL LEVEL

2

1

11

3

NATIONAL LEVEL

  Kho-Kho(U-14) Girls Team 4th Position

  Kho-Kho(U-19) 02 Girls participated

  Badminton(U-17) 01 Girl participated

  Cricket(U-19) 02 Boys participated

 

CLUSTER LEVEL

S.NO.

GAMES

AGE GROUP

NAME OF STUDENTS

PERFORMANCE

REMARKS

1

KHO-KHO (GIRLS)

U-14

RASHMI SINGH

1st  POSITION

 

2

M.VARSHITHA

 

3

V.KEERTHI

 

4

SUBHASHREE PRUSTY

 

5

DIKSHA SINGH

 

6

K.SRI NAGA UDAYA

 

7

SUNITA RAWAT

 

8

K. MADHURIMA

 

9

AADITI ANAPPA KARIBHARI

 

10

K. LAVANYA

 

11

KHUSHI CHAUHAN

 

12

B. KALPITHA

 

           

13

KHO-KHO (GIRLS)

U-19

REENU RATHI

1st POSITION

 

14

JYOTI KUMARI

 

15

BHUMIKA KUMARI

 

16

P.USHA SREE

 

17

G. HARSHINI

 

18

ANJALI CHAUHAN

 

19

ANKITA KUMARI

 

20

SONAM SINGH

 

21

HARSHIKA MISHRA

 

22

RAJESHWARI

 

23

RAJLAKSHMI

 

24

K.INDU

 

S.NO.

GAMES

AGE GROUP

NAME OF STUDENTS

PERFORMANCE

REMARKS

 

KABADDI (GIRLS)

U-19

TANIA SULTANA

2nd POSITION

 

 

MAMTA KUMARI

 

 

SHALINI YADAV

 

 

MILKY KUMARI

 

 

MANPREET

 

 

ADYASHA JENA

 

 

SANJANA CHOUHAN

 

 

NIKITA KUMARI

 

 

GARIMA SHARMA

 

 

REGIONAL LEVEL

S.NO.

GAMES

AGE GROUP

NAME OF STUDENTS

PERFORMANCE

REMARKS

1

KHO-KHO (GIRLS)

U-14

RASHMI SINGH

1st  POSITION

 

2

M.VARSHITHA

 

3

V.KEERTHI

 

4

SUBHASHREE PRUSTY

 

5

DIKSHA SINGH

 

6

K.SRI NAGA UDAYA

 

7

SUNITA RAWAT

 

8

K. MADHURIMA

 

9

AADITI ANAPPA KARIBHARI

 

10

K. LAVANYA

 

11

KHUSHI CHAUHAN

 

12

B. KALPITHA

 

           

1

ROPE SKIPPING (GIRLS)

U-17

PRIYANKA KUMARI

3rd POSITION

DOUBLE UNDER

2

DURGA SRI

3

NIKITHA

4

SIRI

           

5

ROPE SKIPPING (GIRLS)

U-17

PRIYANKA KUMARI

3rd POSITION

DOUBLE DOUCH

6

DURGA SRI

7

NIKITHA

8

SIRI

           

9

ROPE SKIPPING (BOY)

U-14

VENKAT MANOHAR

3rd POSITION

3-MIN. ENDURANCE

           

10

ROPE SKIPPING (BOYS)

U-14

SUMIT YADAV

2nd POSITION

DOUBLE DOUCH

11

S.K. AHMED ALI

12

VENKAT MANOHAR

13

B. SHYAN SREESAI

           

14

ROPE SKIPPING (BOYS)

U-14

SUMIT YADAV

3rd POSITION

30 SEC. SPEED RELAY

15

S.K. AHMED ALI

16

VENKAT MANOHAR

17

SIDHYANT RAJ

           

18

SUBROTO CUP FOOTBALL (BOYS)

U-17

KARTIK KUMAR

3rd POSITION

 

19

MANJESH SINGH YADAV

 

20

NAVNEET SINGH

 

21

VISHAL KUMAR

 

22

ASHISH YADAV

 

23

SUBHENDU BEURA

 

24

SUSHANT KUMAR

 

25

SACHIN SOMRA

 

26

DURGA PRASAD

 

27

ATUL SINGH

 

28

ANKIT MAHARANA

 

29

DEEPAK YADAV

 

30

KADIR ALI

 

31

SATYAM TOMAR

 

32

HARTIK KUMAR

 

33

SAGAR SINGH

 

           

34

SKATING (BOYS)

U-17

PRASHANT NAYAK

3rd POSITION

 

36

PRIYANSU TIWARI

3rd POSITION

 

           

37

BADMINTON (GIRLS)

U-17

AKRITI RAI

3rd POSITION

TEAM EVENT

38

P. VARSHA

           

39

SWIMMING (BOYS)

 

 AKASH GIRI

3rd POSITION

50 M. Breast Stroke

40

 

FEBIN SEBAST OUSEPH

1st POSITION

50 M. Back Stroke

3rd POSITION

50 M. Free Style

3rd POSITION

100 M. Free Style

 

NATIONAL LEVEL

S.NO.

GAMES

AGE GROUP

NAME OF STUDENTS

PERFORMANCE

REMARKS

1

KHO-KHO (GIRLS)

U-14

RASHMI SINGH

4th POSITION

 

2

M.VARSHITHA

 

3

V.KEERTHI

 

4

SUBHASHREE PRUSTY

 

5

DIKSHA SINGH

 

6

K.SRI NAGA UDAYA

 

7

SUNITA RAWAT

 

8

K. MADHURIMA

 

9

AADITI ANAPPA KARIBHARI

 

10

K. LAVANYA

 

11

KHUSHI CHAUHAN

 

12

B. KALPITHA

 

           
           

13

KHO-KHO (GIRLS)

U-19

JYOTI KUMARI

 

 

14

HARSHIKA MISHRA

 

 

           

15

BADMINTON (GIRLS)

U-17

AKRITI RAI

 

 

           

16

CRICKET

U-19

CHETAN SHARMA

 

 

17

KULDEEP PANTH

 

 

  

KV-2, NAUSENABAUGH, VISAKHAPATNAM

SPORTS PERFORMANCE OF 2017-18

CLUSTER LEVEL

S.NO.

GAMES

AGE GROUP

NAME OF STUDENTS

PERFORMANCE

1

Kho Kho (Girls)

U-14

M VARSHITHA

GOLD MEDAL

2

RASHMI SINGH

3

V. KEERTHI

4

SUBHASHREE PRUSTY

5

KANCHAN CHOUDHARY

6

DIKSHA SINGH

7

K. SRI NAGA UDAYA

8

SHAGUN SHARMA

9

SUNITA RAWAT

10

SONAM SINGH

 

 

 

 

 

TOTAL-- 01 - Gold,    

SPORTS PERFORMANCE OF 2016-17

CLUSTER LEVEL

S.NO.

GAMES

AGE GROUP

NAME OF STUDENTS

PERFORMANCE

1

Kho Kho (Girls)

U-14

All team

First Place

 

 

 

 

 

2

Football (Boys)

U-14  

All Team

Second place

 

 

 

 

 

3

KHO-KHO (Boys)

U-14

All Team

Second place

 

 

 

 

 

TOTAL- 01 - Gold,    02 - Silver 

 

SGFI

1

KHO KHO (Girls)

U-14

Sweta

Participate

2

JyotiKumari

Participate

 

Vidyalaya Achievements

KVS Regional Level Sports Meet

 

 

Our U-14 Kho Kho Girls Team emerged winners in the KVS Regional Level Sports Meet and will represent at National Level in June 2018

Our U-14 Kho Kho Girls Team emerged winners in the KVS Regional Level Sports Meet and will represent at National Level in June 2018

Our U-14 Kho Kho Girls Team emerged winners in the KVS Regional Level Sports Meet and will represent at National Level in June 2018